Miofascijinis trigerinis taškas

Miofascijinis trigerinis taškas (toliau MTT) – kietas, atskiras, apčiuopiamas taškas ar įtempta juosta, įtraukianti ne tik raumenį, bet ir jį supantį jungiamąjį audinį – fasciją.

MTT gali būti spontaniškai skausmingi (t. y. aktyvūs), ar skausmingi tik spaudimo metu (t. y. neaktyvūs, latentiniai). Dažnai MTT gali sukelti specifinėje raumens zonoje plintantį skausmą, jautrumą, kai kuriais atvejais netgi vegetacinius reiškinius: išbalimą, atšalimą, prakaitavimą, pašiurpimą.
MTT vystymasis ir aktyvavimas gali atsirasti dėl daugelio priežasčių, tačiau dažniausiai problemos kyla dėl nuolatinio raumenų perkrovimo (kai atliekami pasikartojanys judesiai, ar tenka ilgą laiką leisti vienoje pozicijoje), psichologinio streso, ar net visceralinių (vidaus organų) sutrikimų.

Paprastai MTT siūloma gydyti neinvaziniais metodais:

 • Savimobilizacija;
 • Raumenų tempimas;
 • Volavimas;
 • Skersinis trinties masažas;
 • Išeminė kompresija;
 • Postizometrinė relaksacija;
 • Teipavimas;
 • Elektroterapija.

Šaltiniai

 • FERNÁNDEZ-DE-LAS-PEÑAS, César; DOMMERHOLT, Jan. International consensus on diagnostic criteria and clinical considerations of myofascial trigger points: a Delphi study. Pain Medicine, 2018, 19.1: 142-150.
 • BORDONI, Bruno; SUGUMAR, Kavin; VARACALLO, Matthew. Myofascial Pain. 2019.
 • MORASKA, Albert F., et al. Responsiveness of myofascial trigger points to single and multiple trigger point release massages–a randomized, placebo controlled trial. American journal of physical medicine & rehabilitation, 2017, 96.9: 639.
 • CHAO, Yu Wen, et al. Kinesio taping and manual pressure release: short-term effects in subjects with myofasical trigger point. Journal of Hand Therapy, 2016, 29.1: 23-29.