Judesių koordinacija ir jos lavinimo principai

Trumpas judesių koordinacijos apibrėžimas būtų, jog tai yra gebėjimas atlikti sklandžius ir tikslius judesius. Nagrinėjant detaliau, judesių koordinaciją galima apibrėžti kaip gebėjimą greitai išmokti naujų judesių, jungti juos į derinius, tiksliai juos atlikti standartinėmis ir besikeičiančiomis sąlygomis, arba, gebėjimas suderinti jutimus ir kūno atskirų dalių tikslius ir vientisus judesius.

Vikrumas ir judesių tikslumas yra įgimti dalykai, o judesių koordinacija išsivysto tik po pirmųjų 3 gyvenimo metų. Ateidami į šį pasaulį atsinešame tik labai paprastus ir dažniausiai refleksinius judesius. Visų kitų, kasdienėje ar profesinėje veikloje reikalingų judesių privalome išmokti.

Tad judesių koordinaciją galime lavinti atsižvelgiant į šiuos principus:

  1. Suskaidyti užduotį ir visų pirma lavinti atskirus komponentus;
  2. Pradėti nuo paprastų, mažiau kūno dalių įtraukimo reikalaujančių pratimų;
  3. Trumpinti laiką, kad tą pačią užduotį reikėtų atlikti vis greičiau;
  4. Atlikti pratimus, reikalaujančius smulkių rankų pirštų judesių;
  5. Lavinti judesių atlikimo tikslumą;
  6. Įjungti vis daugiau užduočių vienu metu;
  7. Pridėti suvokimo užduotis.

Literatūra:

  • PATEL, Bindesh; BANSAL, Pooja. Effect of 4 week exercise program on hand eye coordination.
  • International Journal of Physical Education, Sports and Health, 2018, 5.4: 81-84.
  • https://www.physio-pedia.com/Coordination_Exercises