Kai skauda klubą ar tikrai priežastis tik klubo sąnaryje? 

Klubo sąnarys yra vienas didžiausių ir svarbiausių sąnarių žmogaus organizme, kuris atlieka kūno svorio palaikymo bei judėjimo funkcijas. Klubo sąnario stabilumą lemia gilus šlaunikaulio galvutės panirimas į gūžduobę, stipri fibrozinė sąnario kapsulė, stiprūs klubo sąnario raiščiai, galingi raumenys, kurie iš visų pusių supa sąnarį.

Klubo skausmasKlubo sąnarį supa raiščiai bei žiedinė juosta, juosianti šlaunikaulio kaklą ir prisitvirtinanti prie klubakaulio, kurie sutvirtina klubo sąnarį. Klubo sąnario raiščiai yra stiprūs ir atlaiko didelį (iki 500 kg) svorį, kurių dėka žmogus gali stovėti per daug neįtempdamas klubo srities raumenų.

Norint užtikrinti pakankamą klubo sąnario stabilumą, reikia daugybės raumenų, apimančių didelį paviršiaus plotą. Klubo sąnarį supa 22 raumenys, kurie ne tik prisideda prie sąnario stabilumo ir jo judesių amplitudės, bet ir suteikia jėgą, reikalingą klubo judėjimui.

Didžiausi klubo sąnario biomechanikos pokyčiai įvyksta dėl sąnario pažeidimo: dėl ligų, lūžių ar kitų sąlygų. Progresuojant sąnarių ligai, sąnarių paviršiai tampa šiurkštūs ir kaulai pradeda trintis vienas į kitą, dėl ko atsiranda klubo skausmas ir sustingimas. Tuomet sutrinka įprasta sąnario veikla, tampa sunku vaikščioti, atsiranda skausmas judant, sėdantis ar net ramybės metu.

 

Klubo sąnario skausmas atsiradimo priežastys:

 • Klubo sąnario uždegimą gali sukelti įvairūs veiksniai, tačiau labiausiai paplitę yra klubo sąnario perkrovos, traumos, klubo sąnario dilimas / osteoartritas, raumenų veiklos sutrikimai ir mechaniniai sutrikimai
 • Kirkšnies skausmas. dažnai pasireiškia, kai patempti raumenys kirkšnies srityje. Skausmas gali atsirasti dėl intensyvios sportinės veiklos ar fizinio neaktyvumo. Skausmas būna aštrus ir intensyviau jaučiamas judant.
 • Bursitas yra sąnario tepalinio maišelio (bursos), esančio prie klubo sąnario, uždegimas. Jis dažniausiai atsiranda dėl pakartotinių varginančių judesių, kaip nuolatinis bėgiojimas, vaikščiojimas ar kita.
 • Kriaušinio raumens sindromas – periferinis sėdimojo nervo užspaudimas dėl kriaušinio raumens pakitimų. Šį sindromą gali sukelti didelė sėdmenų apkrova ( ilgas ėjimas, bėgimas), sėdmenų srities minkštųjų audinių uždegimas, raumenų spazmas. Skausmas pasireiškia klubo sąnario srityje, kuris intensyvėja po ilgesnio sėdėjimo, ėjimo. Taip pat skausmas ( dilgčiojimas, tirpimas) gali plisti nuo sėdmenų žemyn pagal sėdimojo nervo eigą. Skausmas mažėja ramybės metu.
 • Stuburo juosmeninės dalies išvarža. Stuburo juosmeninėje dalyje net 95 proc. būna L4–L5 ir L5–S1 segmentuose. Šiems segmentams tenka didžiausias krūvis bei didžiausias paslankumas. L4–L5 lygio išvaržos sukelia skausmą ir tirpimą, plinta užpakaliniu šlaunies, blauzdos ir pėdos paviršiumi link kojos nykščio, to pasekoje yra jaučiamas nykščio arba pėdos silpnumas. L5–S1 lygio išvaržos – dėl jų atsiranda skausmas ar jutimų sutrikimas užpakaliniame šlaunies paviršiuje arba šoniniame blauzdos, pėdos paviršiuje. Tad nugaroje, juosmeninėje dalyje, esančios stuburo išvaržos gali įtakoti skausmą plintantį į koją.

Klubo sąnario skausmas ir apatinės nugaros dalies sąsaja

Nors klubo sąnario ir apatinės nugaros dalies funkcijos skirtingos, jos iš tikrųjų labai susijusios – kartu atlieka lenkimą ir tiesimą. Lėtinis apatinės nugaros dalies skausmas gali turėti tiesioginės ir netiesioginės įtakos gretimų struktūrų disfunkcijai, tokių kaip juosmeninės nugaros dalies ir dubens. Vyresnio amžiaus asmenims, jaučiantiems šį skausmą, dažnai pasireiškia klubo sąnario skausmas ir rytinis sąstingis, o sportininkams – būna riboti judesiai per klubo sąnarį.
Klubo sąnarys atlieka svarbų vaidmenį kinematinėje grandinėje, ypač fizinės veiklos metu stabilizuojant stuburą ir dubenį bei perduodant jėgą iš kojų į dubenį ir stuburą. Norint išlaikyti juosmens ir dubens stabilumą, ypač kryžkaulio sąnario, reikia aktyvuoti dauginį, skersinį pilvo, vidinį įstrižinį ir didįjį sėdmens raumenis.

Juosmeninės stuburo dalies stabilizavimo pratimai, skirti klubo sąnario raumenims stiprinti, sumažina ne tik juosmeninės dalies skausmą, padidina juosmeninės dalies raumenų jėgą bei stabilumą, bet ir gerina klubo sąnario mobilumą. Klubo sąnario raumenų stiprinimo pratimai dažnai skiriami juosmeninės stuburo dalies skausmo profilaktikai. Liemens ir dubens stabilumo gerinimo pratimai sumažina skausmą juosmens, klubo srityse ir pagerina judėjimo funkciją žmonėms, kurie jaučia lėtinį nespecifinį apatinės nugaros dalies skausmą, nes jiems sumažėja juosmeninės dalies raumenų funkcija, pavyzdžiui, skersinio pilvo raumens susitraukimas.

Stebint apatinių galūnių raumenų jėgą pradedant dubens regionu ir leidžiantis žemyn, pastebima aiški sąsaja su juosmeninės nugaros dalies skausmu. Dubens srities raumenys pagrinde stabilizuoja apatinę liemens dalį. Jėga ir taisyklinga apatinių galūnių (ypač klubo sąnario) raumenų aktyvacija gali turėti įtakos juosmeniniam stuburo stabilumui ir dalyvauja krūtininės/juosmeninės stuburo dalies stabilizacijos procese, kuomet reguliuoja jėgų pasiskirstymą tarp apatinių galūnių ir juosmens/dubens regiono.

 

Esant klubo sąnario skausmui rekomenduojame pasikonsultuoti su Sveiko stuburo mokyklos kineziterapeutais. Individualioje konsultacijoje kineziterapeutas įvertins Jūsų fizinę būklę ( tiek klubo sąnario, tiek stuburo), parinks ir detaliai paaiškins pratimus, kuriuos rekomenduojama atlikti namuose. Juk stiprinti klubo sąnario jėgą bei giliuosius stuburo raumenis būtina, kad jie padėtų išlaikyti kasdienes apkrovas. Kineziterapeutui rekomendavus galima prisijungti ir prie grupinių treniruočių, tik aišku, su kineziterapeuto priežiūra ir judesių koregavimu bei individualizavimu grupinių treniruočių metu.

 

 

Literatūros sąrašas

 • Byrne, D.P., Mulhall, K.J., Baker, J.F. (2010). Anatomy & Biomechanics of the Hip. The
  Open Sports Medicine Journal, 4, 51-57
 • Karpavičienė, A., Seibutienė, A., Zachovajevas, P. (2011). Žmogaus anatomija. Kaulai. Jungtys. Kaunas: Lietuvos kūno kultūros akademija
 • Walker J.A. Total hip replacement: improving patients quality of life. (2010). Nursing
  Standard, 24 (23), 51–57
 • Gintovt-Dabašinskienė, A. (2015). Pacientų po endoprotezavimo operacijų sveikatos mokymo ir savirūpos ugdymo sąsajos, atsižvelgiant į Dorothea’os Orem savirūpos modelį. Slauga: mokslas ir praktika, 4 (220), 4 – 6.
 • Kim, B., & Yim, J. (2020). Core Stability and Hip Exercises Improve Physical Function and Activity in Patients with Non-Specific Low Back Pain: A Randomized Controlled Trial. The Tohoku Journal of Experimental Medicine, 251 (3), 193-206
 • Cejudo, A., Moreno-Alcaraz, V. J., Izzo, R., et al. (2020). External and total hip rotation ranges of motion predispose to low back pain in elite Spanish inline hockey players. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17 (13), 4858
 • Jung, S. H., Hwang, U. J., Ahn, et al. (2020). Lumbopelvic motor control function between patients with chronic low back pain and healthy controls: a useful distinguishing tool: The STROBE study. Medicine, 99
 • Sousa CS De, Luciano F, Jesus A De, Machado MB. Lower limb muscle strength in patients with low back pain: a systematic review and meta-analysis. Journal of muckuloskeletal and neuronal interactions. 2019