Kineziterapijos vaidmuo po chirurgijos operacijų
Dažnas žmogus galvoja, kad kineziterapeutai tik masažuoja arba veda bendras sveikatinimo mankšteles. Tačiau kineziterapeutai gali padėti žmonėms gerinti gyvenimo kokybę įvairiose srityse.
Kada žmonės po operacijos turėtų kreiptis į kineziterapeutą?
Geriausia kreiptis dar prieš operaciją, nes kineziterapija gali būti pagrindinė priemonė paruošti kūną greitesniam atsigavimui ir geresniems rezultatams po chirurginės intervencijos.
Kineziterapija gali padėti:
- Pasiruošti planinei operacijai , taip paspartinti gijimo procesus
- Pooperaciniu laikotarpiu (tiek po traumų, tiek po stuburo, ginekologinių ar net plastinių operacijų).
Priešoperaciniame laikotarpyje kineziterapija gali padėti šiais atvejais:
- Raumenų jėgos didinimas. Kineziterapijos pagalba galima sustiprinti raumenis aplink operuojamą sritį. Pvz., jei žmogus ruošiasi liposakcijai, liemens raumenų stiprinimas gali pagerinti ir pagreitinti atsigavimą po operacijos ir sumažinti komplikacijų riziką.
- Judesių amplitudės gerinimas. Kineziterapija gali padėti gerinant sąnarių paslankumą, o tai padeda gyjant po operacijos. Mobilumo gerinimas taip pat gali padėti sumažinti sustingimą, atsiradusį po tam tikrų procedūrų.
- Kraujotakos gerinimas. Gerinant kraujotaką galima tikėtis greitesnio gijimo, nes organizmas gauna pakankamą deguonies ir maistinių medžiagų kiekį. Kineziterapeutai gali išmokyti pratimų, kurie gerins kraujotaką ir padės paruošti kūną gijimo procesams.
- Edukacija apie pooperacinį laikotarpį. Kineziterapeutai gali edukuoti apie tinkamą kūno mechaniką ir pooperacinę savipriežiūrą, o tai turi įtakos ilgalaikiams rezultatams. Pvz., kineziterapeutas gali išmokyti, kaip atsargiai judėti po operacijos, kad išvengtumėte kūno pertempimo.
- Streso ir nerimo mažinimas. Priešoperacinė kineziterapija gali padėti kontroliuoti nerimą, nes pacientas yra supažindinamas su struktūruota rutina, didinamas pasitikėjimas kūno gebėjimu gyti, ir mažinamas priešoperacinis stresas.
- Komplikacijų mažinimas. Jei operacija atliekama prieš tai pažeistoje ar silpnoje srityje, kineziterapija gali padėti sumažinti tokių pooperacinių komplikacijų riziką kaip silpnumas ar padidėjęs randinio audinio formavimasis.
Tačiau kineziterapija vaidina ne mažesnę rolę ir pooperaciniu laikotarpiu:
- Gerina gijimą ir mažina tinimą. Tam tikros kineziterapijos metodikos, tokios kaip masažas, tam tikri švelnūs judesiai, manualinė terapija, gali padėti mažinti skysčių kaupimąsi ir pagerinti kraujotaką paveiktoje srityje.
- Judesių amplitudės atgavimas. Po operacijų pacientai gali jausti sustingimą arba ribotus judesius operuotoje srityje. Kineziterapeutai gali taikyti manualinę terapiją, randų mobilizaciją ir aktyvius pratimus, kurių pagalba didės judesių amplitudė, laisvės judesys, ir pacientas galės greičiau grįžti į sau įprastą veiklą.
- Randinio audinio formavimosi prevencija. Po operacijos formuojasi randinis audinys, kuris gali sukelti veržimo pojūtį ir diskomfortą. Kineziterapeutai randų mobilizacijos, teipavimo ir tempimo pratimų pagalba gali pagelbėti išvengiant padidėjusios randinio audinio gamybos, gerinant mobilumą ir išvengiant diskomforto.
- Raumenų stiprinimas. Po operacijos dėl imobilizacijos ir dėl pjūvio gali sumažėti paveiktos srities raumenų jėga. Kineziterapija padeda stiprinti paveiktus raumenis, kad pacientas išvengtų ilgalaikio raumenų silpnumo ar net atrofijos. Taip pat, stiprinant raumenis gerėja laikysena ir funkciniai judesiai.
- Skausmo kontrolė. Kineziterapija padeda mažinti pooperacinį skausmą šiais metodais: švelnūs tempimo pratimai, minkštųjų audinių mobilizacija, šalčio ir šilumos aplikacijos, nuskausminamoji elektros stimuliacija, kvėpavimo pratimai. Taip pat, galima sumažinti operuotos vietos stresą edukuojant apie tinkamą kūno mechaniką.
- Laikysenos gerinimas. Po operacijų laikysena gali pasikeisti dėl gijimo procesų ir organizmo bandymo išvengti diskomforto (pvz., po krūtinės didinimo operacijų stebima priekinė galvos ir pečių padėtis, padidėjusi kuprelė krūtininėje stuburo dalyje). Kineziterapeutai parenka pratimus, kurių pagalba balansuojami kūno raumenys ir gerinama laikysena.
- Edukuojama apie saugų judesį. Kineziterapeutai edukuoja pacientus, kaip po operacijos taisyklingai ir saugiai kelti daiktus, sėstis, stotis, eiti, kad būtų išvengiama didesnio streso į paveiktas sritis.
- Sumažina komplikacijų tikimybę. Ankstyva kineziterapija gali apsaugoti nuo kraujo krešulių, raumenų silpnumo ir sąnarių sustingimo.
- Pagerina psichologinę gerovę. Atsigavimas po operacijos gali būti iššūkis, o kineziterapija suteikia struktūruotą pagalbą, nes skatina pacientą aktyviai dalyvauti gijimo procese. Dažnu atveju šis įsitraukimas gerina nuotaiką ir mažina nerimą.
- Optimizuoja chirurginius rezultatus. Kai kuriais atvejais kineziterapija po operacijų leidžia pasiekti geriausių rezultatų. Pvz., po krūtinės didinimo operacijos galima fokusuotis į krūtinės raumenų stiprinimą ir elastingumo didinimą, o tai lemia natūralesnį ir daugiau pasitenkinimo keliantį rezultatą.